Νίκη στην ΚΩ επί του Ιπποκράτη για την ομάδα μας με 50-55.

H ομάδα μας έχοντας πολύ καλά αλλά και νεκρά διαστήματα κέρδισε τον ψυχωμένο Ιπποκράτη, που πάλεψε το ματς  με όλες τις δυνάμεις του.

Ο Αθηναϊκός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 0-13 (6΄), παίζοντας εξαρετική άμυνα και με καλά ποσοστά στο σκοράρισμα. Το δεκάλεπτο φυσιολογικά τελείωσε με 3-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης ανέβασε στροφές και σε συνδυασμό με τη διστακτικότητα της ομάδας μας έκανε ένα σερί μειώνοντας στους 3 πόντους λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ένα σερί 3-12 για την ομάδα μας αποκατέστησε τις ισορροπίες με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε νευρικό ματς, η ομάδα μας είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, αν και ο Ιπποκράτης κατά διαστήματα μείωνε μέχρι και τους 5 πόντους (33-38). Στη συνέχεια με διαδοχικά τρίποντα της Τσίκα το σκορ άνοιξε και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων – που σε κανένα σημείο δεν παράτησαν τον αγώνα – πήραμε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκόρ στο 50-55.

Αξιοσημείωτο γεγονός ότι η τοπική ομάδα – την οποία ευχαριστούμε για την άριστη φιλοξενία τους – τίμησε την Ξένια Χελιώτη για το πέρασμά της αθλήτριάς μας από την ομάδα του Ιπποκράτη, όταν αυτή αγωνιζόταν στην Α1.